COST
Program COST (European Cooperation in Science and Technology) je jedním z největších finančních nástrojů pro vytváření mezinárodních vědeckých sítí.
Jeho prioritami je posílení vědecké excelence napříč všemi vědními obory prostřednictvím networkingu výzkumných institucí na mezinárodní úrovni a podpora vědců v jakékoli fázi kariéry s důrazem na mladé talenty. Sítě institucí zapojených do programu (COST Actions) mají za cíl usnadňovat přenos znalostí, vytvářet společné školicí programy a podporovat mezinárodní mobilitu výzkumníků. Výzkumníci mohou vytvořit vlastní síť nebo se připojit k již probíhajícím akcím. Účast v síti COST je strategickým krokem v úspěšném zapojení se do dalších evropských programů, zejména do Horizontu Evropa.
Financování programu: COST je financován z příspěvků členských států COST a programu Horizont Evropa. COST akce nepodporují primárně výzkum (nefinancují osobní náklady výzkumníků), ale společné aktivity. Pro financování výzkumné složky projektu je možné využít národní program INTER-EXCELLENCE II – podprogram INTER-COST.
Forma společných aktivit: projektová setkání, workshopy, školení, mobilita vědců (krátkodobé výzkumné pobyty, virtuální mobilita), účast na konferencích, PR aktivity
Jak vstoupit do akce COST:
1) připojit se k akci
Má-li vědecký nebo výzkumný pracovník námět pro mezinárodní projekt a hledá jeho uplatnění na mezinárodním fóru, pak vyhledá vhodnou akci COST (nejlépe v databázi) a podle textu Přílohy k tzv. Memorandu of Understanding (v databázi COST nebo na sekretariátu COST v ČR) může zjistit, zda akce COST pokrývá námět předpokládaného projektu.
V případě, že ano, vypracuje projekt a přeloží projekt k přijetí do probíhající COST akce, a to na národní i mezinárodní úrovni.
2) být k akci přizván
a) Ve stádiu přípravy nové akce COST: v případě, že vědecký nebo výzkumný pracovník má zájem o vstup do nově připravované akce COST, oznámí to hlavnímu navrhovateli akce (obvykle budoucí předseda akce) a může se účastnit přípravy Memoranda of Understanding jako spolunavrhovatel nové akce COST.
b) Ve stádiu, kdy akce COST je již v běhu, postupuje se podle obecné procedury přijímání a schvalování projektu COST, která je uvedena dále.
3) navrhnout vlastní akci
Vypracuje se návrh projektu v angličtině prostřednictvím formuláře akce COST v rámci každoročního Open Call prostřednictvím e-COST. Následně je nutné zajistit vyjádření předsedy akce (či hlavního navrhovatale) k navrhovanému projektu. Posléze je nutno návrh projektu a vyjádření předsedy akce zaslat sekretariátu COST v ČR.
Poté COST v ČR zajistí nominace navrhovatele projektu do řídícího výboru akce COST, čímž je zajištěno přijetí Memoranda of Understanding za ČR.
Tímto se stává navrhovatel projektu oficiálním účastníkem akce COST za ČR. Nyní se může účastnit výběrového řízení na finanční podporu projektů COST z účelových prostředků na podporu projektů COST (Program výzkumu, vývoje a inovací na podporu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji, INTER-EXCELLENCE II, podprogram INTER-COST).
Délka trvání projektu: 4 roky
Žadatel: instituce se sídlem v členském státě COSTu
Složení konsorcia:
- min. 7 institucí, které jsou členy COSTu (seznam způsobilých žadatelů včetně ČR zde)
- volitelní další partneři: instituce ze zemí mimo členy COSTu, malé a střední podniky, orgány veřejné správy, neziskový sektor aj.
Struktura výzkumného týmu: výzkumníci v jakékoli fázi kariéry mohou být členy týmu, ale očekává se výrazné zapojení mladých a začínajících vědců (i v roli vedoucích týmů)
Způsob podání žádosti: elektronicky v aplikaci e-COST