VISEGRADSKÝ FOND
Mezinárodní Visegradský fond (MVF) byl založen společnou iniciativou zemí Visegradské skupiny (V4) – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. MVF je mezinárodní organizace, jejímž cílem je zejména užší spolupráce občanů a institucí v rámci zemí V4, ale v širším smyslu i spolupráce zemí V4 a ostatních zemí východní Evropy a západního Balkánu. Granty MVF podporují projekty z oblasti kultury, vědecké a vzdělávací projekty a přeshraniční projekty se zaměřením na inovace a udržitelnost. Žádat je možné také o několik typů mobilit a stipendií.
7 prioritních oblastí:
- Kultura a společná identita
- Vzdělávání a budování kapacit
- Inovace, výzkum a vývoj, podnikání
- Demokratické hodnoty a média
- Veřejná politika a institucionální partnerství
- Rozvoj regionů, životní prostředí, turismus
- Sociální rozvoj
VISEGRADSKÉ GRANTY
Granty jsou udělovány na podporu regionálního partnerství mezi akademickým a neakademickým sektorem (podniky, orgány veřejné správy, obce, nevládní a neziskové organizace).
Projekty se musí zaměřit na alespoň jeden cíl ze sedmi výše uvedených prioritních oblastí (pro každou oblast je definováno více cílů, podrobnosti zde).
Způsobilí žadatelé:
- konsorcium min. 3 organizací ze 3 různých zemí V4
- min. 2 organizace ze sousedících zemí V4 (projekty přeshraniční spolupráce – možné pouze pod podmínkou realizace projektu v okruhu 40 km od hranice); možné kombinace: CZ-PL, CZ-SK, HU-SK, PL-SK
Délka trvání projektu: max. 18 měsíců
VISEGRAD+ GRANTY
Podpořeny jsou projekty, které přispívají k procesům demokratizace a transformace ve vybraných zemích západního Balkánu (Albánie, Bosna and Hercegovina, Kosovo, Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko) a zemích Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina).
Projekty se musí zaměřit na alespoň jeden cíl ze sedmi výše uvedených prioritních oblastí (pro každou oblast je definováno více cílů, podrobnosti zde) a měly by mít výrazný dopad na místní komunity.
Způsobilí žadatelé: konsorcium min. 3 organizací ze 3 různých zemí V4 + min. 1 organizace ze zemí západního Balkánu nebo ze zemí Východního partnerství
Délka trvání projektu: max. 18 měsíců
STRATEGICKÉ GRANTY
Projekty musí být tematicky navázány na každoroční strategické priority V4. Tyto priority stanovuje předsednická země, kterou je pro období červenec 2022–červen 2023 Slovensko.
Více o strategických prioritách zde.
Způsobilí žadatelé: konsorcium min. 4 organizací ze všech zemí V4
Délka trvání projektu: 12–36 měsíců
Společná pravidla pro Visegrad granty, Visegrad+ a Strategické granty:
Výše grantu není předem určena. Grant může pokrýt až 100 % přímých nákladů včetně 15 % nepřímých nákladů dle návrhu rozpočtu žadatele. Finanční spoluúčast je povolena. Průměrná výše udělovaných grantů je 20,000 EUR.
Termíny pro podání žádostí: každoročně vždy 1. února, 1. června a 1. října
Způsob podání žádosti: elektronicky v aplikaci na portále My Visegrad, která se otevírá vždy 30 dní před každým termínem
V4 GEN MINI-GRANTS
Nové grantové schéma podporuje krátkodobé mobility mladých lidí ve věku 12–30 let za účelem podpory demokratických hodnot, občanské participace a přeshraničního dialogu.
Tematické oblasti:
- Udržitelnost a odolnost
- Historické dědictví a památná výročí
- Zdraví a aktivní životní styl
- Umění a kultura
- Demokratické hodnoty a občanské ctnosti
- Praktické dovednosti a podnikání
Více o tematických oblastech zde.
Každý projekt musí uskutečnit alespoň jednu společnou akci za účasti obou/všech stran. Délka trvání jednotlivých výjezdů se pohybuje v řádu několika dní.
Způsobilí žadatelé: instituce z min. 2 zemí V4 + možná je i účast zemí přímo sousedících se dvěma V4 státy (Rakousko, Německo a Ukrajina)
Termín podání žádosti: každoročně vždy 15. března, 15. července a 15. listopadu.
Výše grantu: max. 10,000 EUR
Délka trvání projektu: max. 6 měsíců
Způsob podání žádosti: elektronicky v aplikaci na portále My Visegrad. Draft projektového návrhu musí být nahrán do systému min. 2 týdny před termínem uzávěrky; kompletní žádost se nahrává po schválení v daném termínu.
INDIVIDUÁLNÍ MOBILITY
Visegradský stipendijní program: Bc., Mgr. i PhD studenti mohou absolvovat 1-4 semestry na zahraniční instituci (v zemích V4 a zemích západního Balkánu a Východního partnerství)
Stipendijní program Visegrad – Taiwan: PhD studenti a postdoktorandi mohou absolvovat studijní/výzkumný pobyt na instituci na Taiwanu v délce 1-10 měsíců
Literární rezidence: mobilita mezi zeměmi V4 určená literárním autorům včetně literárních kritiků, publicistů a překladatelů
Výzkumné granty v Historických archivech EU (EUI)
Visegradské stipendium v Open Society Archives
Umělecké rezidence:
Visual and Sound Artists Residency
Performing Artists Residency
Visual Artists Residencies in New York
Kontaktní osoba na GO:
Martina Miechová (martina.miechova@upol.cz)
Více informací:
Visegrad Fund
Databáze projektů